+420 739 222 305

info@lednadoma.cz


Najdete nás na

LED na doma

Objasnění některých pojmů

Provedení LED žárovek

LED žárovku lze dnes pořídit v mnoha provedeních. Téměř pro jakoukoli patici, dokonce i jako náhradu za staré rovné (lineární) zářivkové trubice. Rozměrově se již srovnaly s klasickými wolframovými žárovkami a jsou menší, než kompaktní úsporné zářivky.

LED žárovky vytvářejí teplo. Dokonce takové, že je potřeba chlazení. Zejména proto, že diody teplo rády nemají, a když jsou přehřívány, jejich životnost klesá. Provedení žárovek tedy věnujte pozornost. Do úvahy padají nejlépe ty s hliníkovým tělem, nebo případně alespoň keramické, nebo jinak „myslící na dobré chlazení“.

Zmínku si zaslouží i samotné diody. Každý nejspíše bude znát DIP diody (Dual In-line Package) – staré dobré plastové čepičky, ze kterých koukají dva dráty. Ty se však v moderních svítidlech vůbec nepoužívají, jelikož jejich chlazení je dosti problematické (pouze přes ony dva drátky). Většina moderních LED žárovek je tvořena SMD diodami (Surface Mounted Diode), které jsou určeny pro povrchovou montáž – ploché SMD s vlastním pouzdrem přiléhají ke keramické destičce, potažmo dále k chladiči a lépe se chladí. Aktuálně se ve svítidlech objevuje ještě novější technologie, COB a MCOB (Chip On Board a Multiple Chip On Board). V tomto případě je LED čip bez pouzdra přímo osazený na chladiči, a v případě MCOB jde o jakési shluky několika miniaturních LED. Nejčastěji potkáme LED diody osazené na spodní straně polokoule. Úhel osvětlení tak míří spíše směrem od žárovky, než nad ni (úhel osvitu cca do 180°). To ale nemusí příliš vadit. Většinou míří svítidlo tam, kde světlo potřebujeme nejvíce. Dále jsou v nabídce tzv. LED kukuřice, kde jsou diody osazeny na válcovité struktuře a osvit činí kolem 270°. Zde je sice širší úhel osvitu, ale jde o doménu spíše méně kvalitních čínských výrobců. Renomovaní výrobci si toto provedení zatím příliš neoblíbili a řeší svoje LED s širokým rozptylem individuálně.

Barva světla, někdy též teplota světla

Teplota světla (teplota chromatičnosti), je velmi podstatný parametr. Hodnota se uvádí v Kelvinech [K]. Čím vyšší teplota, tím studenější světlo vnímáme. Pro každou příležitost se hodí jiná barva světla. Například pro práci volíme studenější barvu, pro relaxaci naopak teplejší. Například klasická žárovka s 2700 K není pro práci úplně vhodná. Přitom už při 3000–3500 K poznáme oproti ní rozdíl, jelikož dostáváme „čistší bílé až neutrální“ světlo. Světlo 3000 K a dále blíže k 5000–6500 K se hodí do předsíní, hal, koupelen, 2700–2800 K pak do obývacích pokojů a ložnic. V jednom prostoru není vhodné míchat více teplotních škál, jelikož pak působí kontrast mezi nimi rušivě. •2700–2800 K má klasická wolframová žárovka, což je i barva blízká východu a západu Slunce •3000–3500 K je časté neutrální studiové osvětlení •5000 K je obvyklé denní světlo •6000 K je světlo v jasné poledne •6500 K je standardizované denní světlo

Smutné je, že můžeme koupit LED žárovku s 2700 K, ale když jich porovnáme několik, každá bude mít barvu světla jinou. Většinou chladnější, než běžná žárovka. Údaj tak spíše označuje zbožné přání výrobce, než realitu. K zajímavostem patří LED žárovky, které mají volitelnou/nas­tavitelnou teplotu barev (RGB). Zatím však jde spíše o okrajovou záležitost. Chcete-li, běžně též pořídíte stmívatelné LEDky. Avšak musíte na to pamatovat při nákupu.

Kromě teploty světla narazíme také na pojem index podání barev (Color Rendition Index – CRI), který se udává v jednotkách [Ra]. Škála je od 0 do 100 Ra a říká nám, jak věrné je podání barev ve světle žárovky v porovnání se slunečním světlem. Čím více Ra, tím lépe. Už 80 Ra je však dostačujících a umí tuto hodnotu většina dnes prodávaných LED. Běžná žárovka disponuje 95 Ra.

Světelný výkon

Světelný výkon se udává v lumenech [lm] a je velmi podstatný. Je důležitější, než příkon udávaný ve Wattech [W]. Dvojnásob to platí pro LED žárovky, protože vzhledem k různým technologiím můžeme narazit například na žárovku s příkonem 5 W, která má světelný výkon 220 lm a stejně tak na žárovku, která má při stejném příkonu výkon dvojnásobný. Snad je jasné, že první žárovka je zastaralý produkt. Snadno si také můžeme spočítat světelný výkon na Watt, tedy hodnotu lm/W. Čím více lm/W, tím lépe a efektivněji.

Světelný výkon a příkon je to, co nás u LED žárovek zajímá především. Bohužel situaci snadného porovnávání poněkud hatí to, že výrobci, zejména ti méně hlídaní, si údaj takříkajíc vycucají z prstu a přikrášlí směrem výrazně nahoru.

Podstatné také je, že studenější barva světla působí při stejném výkonu intenzivněji, než ta teplá. Když vedle sebe postavíte žárovku s 2700 K a žárovku s 6500 K, obě s výkonem 800 lm, tak ta studenější se vám bude jevit jako značně intenzivnější.

Patice LED žárovek E27
Jedná se o klasický velký závit běžných žárovek o průměru 27mm. Montuje se zašroubováním. E v názvu znamená Edison – tento klasický závit vážně pochází už od vynálezce žárovky.

E14
Klasický malý závit běžných žárovek (mignon), o průměru 14mm. Montuje se zašroubováním. Tento závit zavedl už Thomas Alva Edison, vynálezce žárovky. Proto má v značení E, a číslo udávající průměr závitu v milimetrech.

GU10
Patice s roztečí 10mm, typická pro bodové žárovky s napětím 230V, používané do podhledů a svítidel. Montuje se zasunutím to patice a pootočením.

G9
Moderní patice o dvou pinech s roztečí 9mm, používaná pro napětí 230V. Montuje se prostým nasunutím do patice.

MR16
Patice pro dva trny s roztečí 5,33mm, typicky používaná pro bodovky určené pro napětí 12V. Bývá označována též GU5.3. Montuje se zasunutím do patice.

G4
Patice pro dva trny s roztečí 4mm, používaná pro napětí 12V. Montuje se prostým zasunutím do patice.

Úhel svítivosti

Je poměrně důležitým ukazatelem, který Vám říká, v jakém úhlu je roztyplováno světlo z daného led světelného zdroje. Čím menší úhel, tím užší, směrovaný kužel světla bude z led žárovky vycházet. Čím vyšší (maximum je samozřejmě 360°), tím více bude světlo rozptylováno do všech stran. Tudíž, máte-li v místnosti jeden lustr s jednou žárovkou, která má osvítit celou místnost, a tato žárovka je v daném lustru umístěna směrem dolu, ideální je koupit žárovku s rozptylem světla 200–270°. Tento úhel znamená, že bude osvícen prostor pod žárovkou směrem dolů a světlo půjde i do stran. Pokud byste v tomto stejném případě koupili led žárovku s roztylem světla třeba jen 30°, bude osvícen pouze prostor přímo pod žárovkou, světlo nepůjde do stran, místnost zdaleka nebude osvětlená. Naopak, pokud si kupuji žárovku do lustru, který visí nad stolem, a má osvětlit právě jen stůl, je dobré vybrat žárovku s rozptylem řekněme 120°. Taková žárovka bude směřovat světlo právě na ten stůl a osvítí ho lépe než žárovka s vyšším rozptylem, která sice osvítí místnost celou, ale nad stolem nebude tolik světla. Samostatným případem jsou lustry, kde žárovka směřuje směrem nahoru. Pokud v takovém případě použijete ledku s rozptylem 120°, bude hezky nasvícen strop, ale pod lustrem bude tma.

V souvislosti s rozptylem světla je dobré zmínit led bodovky, z nichž většina má unikátní vlastnosti oproti halogenovým bodovým světlům. Halogenová bodovka má rozptyl světla okolo 30°. Je totiž konstruována tak, že halogenová žárovka, která je zdrojem světla, je vsazena v zrcadlovém kuželu uvnitř žárovky. Halogenová bodovka proto nerozptyluje světlo do strany, svítí úzkým reflektorovým kuželem ve směru žárovky. Narozdíl od ní většina led bodovek má zdroje světla, ať už jsou jimi SMD nebo COB diody, umístěny na poverchu žárovky, ne uvnitř. Z této plochy je dosahován úhel svitu 120°, takže více rozprostřou světlo po celé místnosti. Toto není pravidlem, existují led bodovky s rozptylem 30°, takže je lepší si u každé žárovky prvně raději úhel rozptylu světla ověřit.

5. 11. 2015
© 2015 MARF reklamní agentura, grafické studio, tvorba webových stránekwebdesign